ikona lokalizacji

(Twój StartUp) Aleja Tadeusza Rejtana 20A 35-310, Rzeszów, Polska

ikona telefonu

+48 607 140 440

ikona poczty email

biuro@whiteberg.pl

Ta strona korzysta z ciasteczek, aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie i akceptujesz politykę prywatności Whiteberg zrzeszającej adwokatów Rzeszów. Firma Whiteberg Obsługa prawna i podatkowa biznesu na stronie internetowej swojej kancelarii Rzeszów wykorzystuje ciasteczka, aby móc zapewnić użytkownikom lepsze doświadczenia poprzez dostosowanie zawartości strony do ich indywidualnych potrzeb oraz preferencji. Whiteberg Obsługa prawna i podatkowa Rzeszów skupia doświadczonych i wykwalifikowanych prawników Rzeszów, którzy udzielają kompleksowe wsparcie biznesom w obszarach, takich jak: prawo podatkowe, umowy Rzeszów, spółki Rzeszów, prawo IT, restrukturyzacja i upadłość, podatki Rzeszów i inne.

Ulga podatkowa IP-BOX – innowacyjne wsparcie dla twórców wartości niematerialnej i prawnej

Opublikowano:

15 Stycznia 2024r

Współczesna gospodarka opiera się w dużej mierze na innowacjach oraz wartościach niematerialnych i prawnych. Uznając ten trend, polski ustawodawca wprowadził preferencyjne rozwiązanie podatkowe znane jako ulga podatkowa IP-BOX (Intellectual Property Box). Celem niniejszego artykułu jest kompleksowe przedstawienie ulgi IP-BOX, analiza jej podstaw prawnych, zakresu zastosowania, adresatów, jak również szczegółów jej stosowania w kontekście podatku dochodowego od osób prawnych (CIT) oraz od osób fizycznych (PIT).

 

 

Podstawy prawne wprowadzenia ulgi IP-BOX

 

Ulga IP-BOX została wprowadzona do polskiego porządku prawnego na podstawie zmian w ustawach o podatku dochodowym od osób fizycznych oraz od osób prawnych. Kluczowe regulacje dotyczące ulgi IP-BOX znajdują się w art. 24b–24f ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych oraz w art. 17b–17f ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych. Uzasadnienie prawne wprowadzenia tego mechanizmu opiera się na chęci wspierania innowacyjności oraz ochrony własności intelektualnej, która jest kluczowym zasobem nowoczesnej gospodarki.

 

 

Czego dotyczy IP-BOX

 

Ulga IP-BOX dotyczy dochodów uzyskiwanych z praw własności intelektualnej. Zakres praw objętych tą ulgą jest szeroki i obejmuje m.in. prawa autorskie do programów komputerowych, patenty, prawa ochronne na wzory użytkowe, certyfikaty dodatkowej ochrony produktów leczniczych i farmaceutycznych, prawa z rejestracji wzorów przemysłowych, a także prawa z rejestracji topografii układów scalonych.

 

 

Do kogo jest skierowany IP-BOX

 

Ulga IP-BOX skierowana jest do szerokiego kręgu podmiotów gospodarczych oraz indywidualnych twórców, którzy generują dochody z wykorzystania wartości niematerialnych i prawnych. Mogą z niej korzystać zarówno przedsiębiorcy opodatkowani na zasadach ogólnych (CIT, PIT), jak i ci, którzy wybrali opodatkowanie ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych czy kartą podatkową. Kluczowym warunkiem jest osiąganie przychodów z kwalifikowanej własności intelektualnej.

 

 

Na czym polega IP-BOX

 

Istotą ulgi IP-BOX jest możliwość opodatkowania dochodów z kwalifikowanej własności intelektualnej według preferencyjnej stawki podatkowej, która w Polsce wynosi 5%. Jest to znaczące obniżenie w stosunku do standardowych stawek podatku dochodowego, które wynoszą 19% dla CIT oraz do 32% dla PIT. Mechanizm ten ma na celu zachęcenie podmiotów do inwestowania w rozwój oraz komercjalizację innowacji i technologii.

 

 

Warunki stosowania ulgi IP-BOX

 

Aby móc skorzystać z ulgi IP-BOX, podatnik musi spełnić określone warunki. Należą do nich m.in.:

Posiadanie kwalifikowanej własności intelektualnej,

Prowadzenie ewidencji, która umożliwi wyodrębnienie dochodów z kwalifikowanej własności intelektualnej od pozostałej działalności gospodarczej,

Dokumentowanie nakładów poniesionych na wytworzenie, rozwój lub nabycie kwalifikowanej własności intelektualnej.

 

 

Przykłady zastosowania ulgi IP-BOX

 

Ulga IP-BOX może być zastosowana w praktyce w różnych scenariuszach, np. przez producentów oprogramowania, firmy farmaceutyczne posiadające patenty na leki, przedsiębiorstwa technologiczne rozwijające innowacyjne rozwiązania w różnych dziedzinach przemysłu. Wszystkie te podmioty, spełniając warunki ulgi, mogą znacząco obniżyć swoje obciążenia podatkowe, co stanowi realne wsparcie finansowe dla ich działalności innowacyjnej.

 

Ulga podatkowa IP-BOX stanowi ważne narzędzie wspierające rozwój i komercjalizację innowacji w Polsce. Dzięki preferencyjnej stawce podatkowej podmioty korzystające z ulgi mogą realnie obniżyć koszty związane z inwestycjami w rozwój własności intelektualnej. Ważne jest, aby potencjalni beneficjenci tej ulgi dokładnie zapoznali się z warunkami jej stosowania oraz prowadzili odpowiednią ewidencję, co pozwoli na efektywne wykorzystanie dostępnych preferencji podatkowych.

 

Zobacz również

29.03.2024

Święta Wielkanocne

Z okazji Świąt Wielkanocnych pragniemy złożyć wszystkim naszym Klientom najserdeczniejsze życzenia. Niech ten wyjątkowy czas...

21.02.2024

Nowelizacja Kodeksu postępowania cywilnego w Polsce: przełom w procedurach sądowych

Z dniem 14 marca 2024 roku polski system prawny przeżył istotny moment za sprawą wejścia w życie nowelizacji Kodeksu...

31.01.2024

Cyberbezpieczeństwo w kontekście sztucznej inteligencji według NASK

Narodowe Centrum Cyberbezpieczeństwa (NASK) z dumą ogłasza wydanie publikacji zatytułowanej "Cyberbezpieczeństwo AI. AI w...

15.01.2024

Ulga podatkowa IP-BOX – innowacyjne wsparcie dla twórców wartości niematerialnej i prawnej

Współczesna gospodarka opiera się w dużej mierze na innowacjach oraz wartościach niematerialnych i prawnych. Uznając ten...

06.06.2023

Wymogi prawne dotyczące przetwarzania danych osobowych w Europie i Polsce

W dzisiejszym cyfrowym świecie ochrona danych osobowych jest niezwykle istotna. W Europie istnieje wiele przepisów...

23.06.2023

Pakiet SLIM VAT 3 z akceptacją Prezydenta RP

Kancelaria Prezydenta RP poinformowała publicznie, iż Prezydent Andrzej Duda podpisał w dniu 1 czerwca 2023 roku pakiet...