ikona lokalizacji

(Twój StartUp) Aleja Tadeusza Rejtana 20A 35-310, Rzeszów, Polska

ikona telefonu

+48 607 140 440

ikona poczty email

biuro@whiteberg.pl

Ta strona korzysta z ciasteczek, aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie i akceptujesz politykę prywatności Whiteberg zrzeszającej adwokatów Rzeszów. Firma Whiteberg Obsługa prawna i podatkowa biznesu na stronie internetowej swojej kancelarii Rzeszów wykorzystuje ciasteczka, aby móc zapewnić użytkownikom lepsze doświadczenia poprzez dostosowanie zawartości strony do ich indywidualnych potrzeb oraz preferencji. Whiteberg Obsługa prawna i podatkowa Rzeszów skupia doświadczonych i wykwalifikowanych prawników Rzeszów, którzy udzielają kompleksowe wsparcie biznesom w obszarach, takich jak: prawo podatkowe, umowy Rzeszów, spółki Rzeszów, prawo IT, restrukturyzacja i upadłość, podatki Rzeszów i inne.

E-Doręczenia – zmiany w prawie

Opublikowano:

19 Października 2023r

W niedługim okresie będzie miała miejsca nowelizacja przepisów, które dotkną przedsiębiorców, w tym spółki prawa handlowego. Nowe regulacje wymagają podjęcia konkretnych działań celem dostosowania się do nowych wymogów. Zmiany będą dotyczyć e-doręczeń, czyli dostarczania korespondencji w relacji między organami państwowymi a przedsiębiorcami.

 

Zgodnie z nowymi przepisami, wszystkie spółki będą zobowiązane do:

 

  • Założenia oraz aktywacji adresu do e-Doręczeń, który będzie służył do odbierania korespondencji od organów administracji publicznej oraz innych instytucji publicznych.
  • Zarejestrowania się w Bazie Adresów Elektronicznych (BAE).

 

W efekcie zarejestrowania się w BAE, cała korespondencja elektroniczna od instytucji publicznych będzie kierowana na wskazany adres e-mail do e-Doręczeń. Warto zaznaczyć, że korespondencja ta będzie miała taki sam status prawny, jak list polecony, co będzie szczególnie istotne w przypadku postępowań przed organami administracji.

 

Zmiany te będą obowiązywać od 10 grudnia 2023 roku. W kontekście składania wniosków do Krajowego Rejestru Sądowego (KRS) o wpis nowych spółek lub innych podmiotów niepublicznych, wnioski te nie będą akceptowane, chyba że spełnione zostaną następujące warunki:

 

  • Konieczne dane do założenia adresu do e-Doręczeń muszą zostać umieszczone we wniosku w sposób umożliwiający utworzenie takiego adresu.
  • Spółka musi potwierdzić posiadanie adresu do e-Doręczeń, a dane w Bazie Adresów Elektronicznych muszą być aktualne.

 

W razie braku publicznego adresu do rejestrowanego doręczenia elektronicznego oraz powiązanego z nim adresu do e-Doręczeń, spółka musi złożyć oświadczenie o rezygnacji z tej usługi, pod warunkiem zapewnienia możliwości doręczania korespondencji na adres do doręczeń elektronicznych zarejestrowany w BAE.

 

Ponadto, do 10 marca 2024 roku, wszystkie istniejące spółki oraz inne podmioty niepubliczne zarejestrowane w KRS przed 10 grudnia 2023 roku, będą zobowiązane do założenia konta e-mail do e-Doręczeń i zarejestrowania się w Bazie Adresów Elektronicznych.

 

Należy zaznaczyć, że obecnie nie przewiduje się kar za nierealizowanie tych obowiązków. Niemniej jednak, niezrealizowanie ich może prowadzić do utrudnień w otrzymywaniu korespondencji od organów administracji publicznej i centralnych urzędów od 10 marca 2024 roku, a także korespondencji od innych instytucji publicznych, jednostek samorządu terytorialnego oraz sądów począwszy od 2029 roku.

 

W związku z tym, zalecamy założenie i aktywację adresu do e-Doręczeń do 10 grudnia 2023 roku. Obecnie możliwe jest założenie adresu do e-Doręczeń za pośrednictwem dostawcy publicznego. Po założeniu konta u dostawcy publicznego, konieczne jest jego aktywowanie, co skutkuje wpisaniem adresu do doręczeń elektronicznych do BAE.

 

Warto również zaznaczyć, że prywatni dostawcy, spełniając odpowiednie wymagania, mogą ubiegać się o wpis do rejestru kwalifikowanych dostawców usług zaufania, co umożliwia świadczenie usługi kwalifikowanego rejestrowanego doręczenia elektronicznego oraz powiązanych usług.

 

Niezależnie od wyboru dostawcy, adres do e-Doręczeń musi zostać zarejestrowany w Bazie Adresów Elektronicznych, nawet jeśli został założony u dostawcy prywatnego.

Zobacz również

29.03.2024

Święta Wielkanocne

Z okazji Świąt Wielkanocnych pragniemy złożyć wszystkim naszym Klientom najserdeczniejsze życzenia. Niech ten wyjątkowy czas...

21.02.2024

Nowelizacja Kodeksu postępowania cywilnego w Polsce: przełom w procedurach sądowych

Z dniem 14 marca 2024 roku polski system prawny przeżył istotny moment za sprawą wejścia w życie nowelizacji Kodeksu...

31.01.2024

Cyberbezpieczeństwo w kontekście sztucznej inteligencji według NASK

Narodowe Centrum Cyberbezpieczeństwa (NASK) z dumą ogłasza wydanie publikacji zatytułowanej "Cyberbezpieczeństwo AI. AI w...

15.01.2024

Ulga podatkowa IP-BOX – innowacyjne wsparcie dla twórców wartości niematerialnej i prawnej

Współczesna gospodarka opiera się w dużej mierze na innowacjach oraz wartościach niematerialnych i prawnych. Uznając ten...

23.06.2023

Pakiet SLIM VAT 3 z akceptacją Prezydenta RP

Kancelaria Prezydenta RP poinformowała publicznie, iż Prezydent Andrzej Duda podpisał w dniu 1 czerwca 2023 roku pakiet...

04.09.2023

Dyrektywa DAC7 – zmiany w e-commerce na horyzoncie

DAC7, czyli nowa dyrektywa w sprawie transakcji internetowych, stanowi aktualnie jeden z głównych tematów....