Wyrok TSUE – brak możliwości dochodzenia roszczeń na skutek niedopełnienie obowiązku prawnego przez przedsiębiorcę
Opublikowano:
29 Maja 2023r
W dniu 17 maja 2023 roku Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej wydał wyrok w sprawie (zob. Wyrok TSUE z 17 maja 2023 r., C-97/22), która będzie miała niezwykle istotne reperkusje w obrocie gospodarczym dotyczącym zawierania umów na odległości.
Czego dotyczył spór sądowy?
Kanwą niniejszego sporu był stan faktyczny, w którym konsument zawarł z przedsiębiorcą umowę na odległość dotyczącą renowacji instalacji elektrycznej. Istotne było to, iż przedsiębiorca nie dopełnił spoczywającym na nim obowiązku informacyjnego w zakresie poinformowania konsumenta o przysługującym mu 14-dniowym prawie do odstąpienia od umowy. Co naturalne, przedsiębiorca po zakończeniu realizacji umowy wystawił na rzecz konsumenta rachunek. Jednak konsument zdecydował się, iż odstąpi od umowy i jednocześnie odmówi zapłaty wynagrodzenia. Powołał się przy tym właśnie na fakt niedopełnienia wobec niego obowiązku informacyjnego w zakresie poinformowania go o prawie do odstąpienia od umowy. Wartym przypomnienia jest, że w przypadku niedopełnienia rzeczonego obowiązku, konsument uprawniony jest do odstąpienia od umowy w przedłużonym okresie, tj. 12 miesięcy od dnia zawarcia umowy.
W ramach pierwszej instancji niemiecki sąd uznał, że świetle przepisów implementujących konsumentów (Dz.U. 2011, L 304, s. 64-88, „Dyrektywa”), konsument nie jest zobowiązany do zapłaty za wykonaną usługę przed upływem okresu na odstąpienie od umowy. Niemniej, w ocenie sądu pojawiły się wątpliwości, czy Dyrektywa w rzeczywistości pozbawia zupełnie przedsiębiorcę prawa do rekompensaty, pomimo skorzystania przez konsumenta z przysługującego mu prawa. Zagadnienie to było niezwykle istotne, bowiem jego reperkusje mogłyby mieć daleko idące konsekwencje dla praktyki obrotu, w tym doprowadzić do powstania bezpodstawnego wzbogacenia po stronie konsumentów, którzy nadużywaliby rzeczonego prawa.
Co postanowił Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej?
Nad powyższym zagadnieniem – na prośbę sądu niemieckiego – pochylił się Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej. Uznał, że konsument jest zwolniony w sposób całkowity z obowiązku zapłaty za usługi wykonane na podstawie umowy zawartej poza lokalem przedsiębiorstwa, jeżeli, po pierwsze, nie został poinformowany przez przedsiębiorcę o przysługującym mu prawie do odstąpienia od umowy oraz, po drugie, konsument skorzysta z przysługującego mu prawa do odstąpienia od niej.
W uzasadnieniu Trybunał wskazał, że istota instytucji odstąpienia od umowy sprowadza się do zapewnienia ochrony konsumentowi w przypadku przypadku zawierania umowy poza lokalem przedsiębiorstwa i na odległość, gdzie istnieje większe ryzyko presji psychologicznej lub wystąpienie elementu zaskoczenia. Jednocześnie, Trybunał stanął na stanowisku, iż nawet jeżeli konsument zobowiązany byłby do poniesienia kosztów w związku z zapłatą wynagrodzenia na rzecz przedsiębiorcy w powyższym przypadku, to wówczas nie zostałyby zrealizowane cele ustanowione w Dyrektywie w zakresie ochrony konsumenta.
Jak uniknąć ryzyka prawnego?
Z punktu interesów każdego przedsiębiorcy niezwykle ważne jest wprowadzenie odpowiednich procedur, weryfikacji regulaminów i polityk, aby ograniczyć ryzyka prawne związane z naruszeniem przepisów o ochronie konsumentów. W związku z tym informujemy, iż nasza kancelaria prawna świadczy kompleksową obsługę prawną i podatkową w zakresie prawa regulacyjnego odnoszącego się do kwestii związanych z prawem konsumentów, ale również z ochroną konkurencji.
Zobacz również
17.09.2024
Nowa ustawa o postępowaniach zbiorowych w sprawach konsumenckich – kluczowe zmiany dla konsumentów
W środę, 24 lipca, Sejm przyjął nowelizację ustawy o dochodzeniu roszczeń w postępowaniu grupowym. To długo oczekiwane...
01.08.2024
Trybunał Konstytucyjny: Raporty MDR niezgodne z Konstytucją RP
Trybunał Konstytucyjny w Polsce wydał jedno z najbardziej kontrowersyjnych orzeczeń dotyczących tzw. raportów MDR...
15.04.2024
Wejście w życie AI Act: Nowa Era Regulacji Sztucznej Inteligencji w Unii Europejskiej
W lipcu 2024 roku wjedzie w życie jedno z najważniejszych rozporządzeń regulujących rozwój i zastosowanie sztucznej...
29.03.2024
Święta Wielkanocne
Z okazji Świąt Wielkanocnych pragniemy złożyć wszystkim naszym Klientom najserdeczniejsze życzenia. Niech ten wyjątkowy czas...
04.08.2023
Nowelizacja przepisów dotyczących funkcjonowania spółek. Nowe możliwości reorganizacji przedsiębiorstw
Zatwierdzona przez Senat nowelizacja kodeksu spółek handlowych otwiera kolejny rozdział w dostosowaniu polskiego prawa...
10.07.2023
CBAM – instrument walki o lepszy klimat. Nowe obowiązki dla przedsiębiorców
Dynamiczny wzrost popularności unijnego mechanizmu granicznego dostosowania cen CO2 (CBAM) wzbudza coraz większe...