Whiteberg
ikona lokalizacji

(Twój StartUp) Aleja Tadeusza Rejtana 20A 35-310, Rzeszów, Polska

ikona telefonu

+48 607 140 440

ikona poczty email

biuro@whiteberg.pl

Ta strona korzysta z ciasteczek, aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie i akceptujesz politykę prywatności Whiteberg zrzeszającej adwokatów Rzeszów. Firma Whiteberg Obsługa prawna i podatkowa biznesu na stronie internetowej swojej kancelarii Rzeszów wykorzystuje ciasteczka, aby móc zapewnić użytkownikom lepsze doświadczenia poprzez dostosowanie zawartości strony do ich indywidualnych potrzeb oraz preferencji. Whiteberg Obsługa prawna i podatkowa Rzeszów skupia doświadczonych i wykwalifikowanych prawników Rzeszów, którzy udzielają kompleksowe wsparcie biznesom w obszarach, takich jak: prawo podatkowe, umowy Rzeszów, spółki Rzeszów, prawo IT, restrukturyzacja i upadłość, podatki Rzeszów i inne.

Ulepszenia środowiska prawnego i instytucjonalnego dla przedsiębiorców - projekt ustawy skierowany do Sejmu

Opublikowano:

1 Września 2023r

Ministerstwo Rozwoju i Technologii przygotowało projekt ustawy o zmianie w niektórych ustawach, mający na celu poprawę warunków prawnych i instytucjonalnych dla przedsiębiorców. Został on przekazany pod obrady Sejmu 19 lipca 2023 roku. Głównym celem tych zmian jest ułatwienie przedsiębiorcom prowadzenia działalności gospodarczej, zwiększenie wsparcia na początkowych etapach działalności oraz uproszczenie procesów związanych z prowadzeniem firm. Co zatem się zmieni?

 

 

Kwestie administracyjne

 

Wprowadzenie nowelizacji ma na celu wzmocnienie i polepszenie współpracy między sektorem prywatnym a publicznym. Niniejsze zmiany obejmuję w szczególności wprowadzenie uprawnienia do umarzania należności z tytułu kar administracyjnych i zaległych kar administracyjnych, prowadzenia komunikacji z przedsiębiorcą bez formalnego wszczynania postępowania, celem uzyskania jego stanowiska, wprowadzenie możliwości dostarczania załączników do decyzji w formie trwałego nośnika informacji, czy też kolejne zmiany w zakresie eliminowania pieczątek i pieczęci, poprzez precyzyjne określenie przepisów w ustawie Prawo przedsiębiorców.

 

 

Usprawnienie otoczenia prawnego dla przedsiębiorców

 

Nowe regulacje zakładają między innymi: eliminację konieczności dostarczania w urzędach dokumentu prokury, jeśli upoważnienie można potwierdzić za pomocą dostępnego publicznie rejestru (np. KRS), ułatwienia w sferze przepisów podatkowych oraz automatyczne przedłużenie zarządu sukcesyjnego do czasu wydania decyzji przez sąd (jeżeli sąd uzna, że jest to uzasadnione, zarząd sukcesyjny będzie kontynuowany do czasu określonego przez sąd, chyba że zachodzą okoliczności skutkujące jego wygaśnięciem). Zgodnie z nowelizacją, umożliwione będzie również zawieranie umów leasingu w formie pisemnej, bez konieczności posiadania elektronicznego podpisu uwierzytelnianego za pomocą kwalifikowanego certyfikatu.

 

 

Ułatwienie rozpoczęcia działalności gospodarczej

 

Nowelizacja zakłada ułatwienia w zakresie funkcjonowania niezarejestrowanej działalności gospodarczej, co ma na celu zwiększenie popularności tej formy prowadzenia biznesu. Nowe przepisy umożliwią osobom prowadzącym taką działalność korzystanie z numeru PESEL. Działalność niezarejestrowaną będą mogli prowadzić również cudzoziemcy z uprawnieniami do prowadzenia regularnej działalności gospodarczej. Nowelizacja przewiduje także, że osoba małoletnia, po uzyskaniu zgody sądu rodzinnego (przed zarejestrowaniem działalności), będzie mogła założyć własną działalność gospodarczą.

 

 

Inne ważne zmiany wprowadzone nowelizacją 

 

Dodatkowo, Projekt zakłada poszerzenie katalogu inwestycji, które nie wymagają uzyskania pozwolenia na budowę (na przykład małe elektrownie wiatrowe do 3 metrów wysokości). Tworzony jest także Portal Cen Mieszkań, mający na celu zwiększenie przejrzystości rynku nieruchomości poprzez dostarczanie obywatelom statystyk cen transakcyjnych na rynku pierwotnym i wtórnym. Przepisy są również modyfikowane, aby zachęcić przedsiębiorców do rozwiązywania sporów drogą polubowną.

 

Wszystkie te zmiany, o których mowa w nowelizacji, mają wejść w życie na początku przyszłego roku.

 

W przypadku pytań serdecznie zachęcamy Państwa do kontaktu z naszymi prawnikami (adwokatami, radcami prawnymi, doradcami podatkowymi), którzy tworzą kancelarię w Rzeszowie.

Zobacz również

04.09.2023

Dyrektywa DAC7 – zmiany w e-commerce na horyzoncie

DAC7, czyli nowa dyrektywa w sprawie transakcji internetowych, stanowi aktualnie jeden z głównych tematów....

21.08.2023

ESG – nowe zasady dotyczące raportowania zrównoważonego rozwoju

Wprowadzane są nowe wytyczne dotyczące raportowania zrównoważonego rozwoju dla gigantów rynkowych, zgodnie z nową...