ikona lokalizacji

(Twój StartUp) Aleja Tadeusza Rejtana 20A 35-310, Rzeszów, Polska

ikona telefonu

+48 607 140 440

ikona poczty email

biuro@whiteberg.pl

Ta strona korzysta z ciasteczek, aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie i akceptujesz politykę prywatności Whiteberg zrzeszającej adwokatów Rzeszów. Firma Whiteberg Obsługa prawna i podatkowa biznesu na stronie internetowej swojej kancelarii Rzeszów wykorzystuje ciasteczka, aby móc zapewnić użytkownikom lepsze doświadczenia poprzez dostosowanie zawartości strony do ich indywidualnych potrzeb oraz preferencji. Whiteberg Obsługa prawna i podatkowa Rzeszów skupia doświadczonych i wykwalifikowanych prawników Rzeszów, którzy udzielają kompleksowe wsparcie biznesom w obszarach, takich jak: prawo podatkowe, umowy Rzeszów, spółki Rzeszów, prawo IT, restrukturyzacja i upadłość, podatki Rzeszów i inne.

Rejestracja spółki z ograniczoną odpowiedzialnością (sp. z o.o.)

Opublikowano:

29 Września 2023r

Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością (sp. z o.o.) to jedna z najpopularniejszych form prowadzenia działalności gospodarczej w Polsce. Jest to forma, która łączy zalety prostoty działania z ograniczeniem ryzyka finansowego dla wspólników. Rejestracja spółki z o.o. opiera się na przepisach ustawy z dnia 15 września 2000 r. Kodeks spółek handlowych (dalej „KSH”) (Dz. U. z 2022 r. poz. 1467 z późn. zm.) i obejmuje kilka istotnych etapów.

 

 

 

Umowa spółki

 

Pierwszym krokiem w procesie zakładania spółki z o.o. jest przygotowanie Umowy Spółki. Umowa Spółki musi być sporządzona w formie aktu notarialnego. Stanowi fundament działalności spółki z o.o. i zgodnie z przepisami ustawy musi zawierać w szczególności:

  • Nazwę i siedzibę spółki (na mocy art. 160 KSH nazwa spółki powinna zawierać dodatek "spółka z ograniczoną odpowiedzialnością" lub skrót "sp. z o.o.". Siedziba spółki również musi być jasno określona);
  • Kapitał zakładowy (umowa określa wysokość kapitału zakładowego, który wynosi co najmniej 5 000 złotych. Wpłaty na kapitał mogą być pieniężne lub niepieniężne);
  • Udziały w spółce (umowa musi zawierać informacje o udziałach każdego wspólnika, ich wartościach nominalnych i sposobie ich podziału);
  • Przedmiot działalności (w umowie opisuje się rodzaj działalności, jaką spółka będzie prowadziła).
  • Czas trwania spółki, jeżeli jest oznaczony.

 

Umowa spółki z ograniczoną odpowiedzialnością może być zawarta również przy wykorzystaniu wzorca umowy.

 

 

Kapitał zakładowy

 

Kapitał zakładowy spółki z o.o., zgodnie z art. 154 KSH, musi wynosić co najmniej 5 000 zł. Wpłata kapitału może odbyć się w formie pieniężnej lub niepieniężnej (wkładu rzeczowego – tzw. aport). W przypadku wkładów niepieniężnych, konieczne jest przeprowadzenie wyceny tych wkładów przez biegłego rewidenta lub rzeczoznawcę majątkowego. Ponadto, zgodnie z przepisami, w sytuacji wniesienia aportu do spółki, umowa spółki powinna szczegółowo określać przedmiot tego wkładu oraz osobę wspólnika wnoszącego aport, jak również liczbę i wartość nominalną objętych w zamian udziałów.

 

 

Powołanie zarządu

 

Na mocy art. 163 KSH do powstania spółki wymaga się powołania zarządu.

 

 

Wniosek o rejestrację spółki

 

Kolejnym krokiem jest sporządzenie wniosku o rejestrację spółki z o.o. Wniosek ten składa zarząd do Sądu Rejonowego właściwego dla siedziby planowanej spółki. Wraz z wnioskiem należy dostarczyć dokumenty, takie jak: Umowa Spółki, oświadczenia wspólników o objęciu udziałów oraz braku przeciwwskazań do pełnienia funkcji wspólnika, a także potwierdzenie wpłaty kapitału zakładowego. Do zgłoszenia dołączyć również należy podpisaną przez zarząd listę wspólników z podaniem imienia i nazwiska lub firmy, liczby i wartości nominalnej udziałów każdego ze wspólników.

 

 

Wpis do KRS

 

Rejonowy po sprawdzeniu zgodności z przepisami dokonuje wpisu spółki z o.o. do Krajowego Rejestru Sądowego (KRS). Wpis do KRS nadaje spółce osobowość prawną, co umożliwia jej samodzielne zawieranie umów i prowadzenie działalności gospodarczej.

 

 

Zgłoszenie do Urzędu Skarbowego i ZUS

 

Po wpisie do KRS, spółka z o.o. musi zarejestrować się w Urzędzie Skarbowym w celu uzyskania numeru NIP oraz w Zakładzie Ubezpieczeń Społecznych (ZUS) w celu zgłoszenia działalności ubezpieczeniowej. Bez tych kroków nie jest możliwe legalne prowadzenie działalności gospodarczej.

 

 

Nadanie REGON

 

Ostatnim etapem jest uzyskanie Numeru REGON (Rejestr Gospodarki Narodowej). Numer ten jest wydawany przez Główny Urząd Statystyczny i jest niezbędny do prowadzenia działalności gospodarczej, umożliwiając identyfikację przedsiębiorstwa w statystykach gospodarczych.

 

Podsumowanie

 

Zakładanie i rejestracja spółki z o.o. to proces wymagający dokładności, ścisłego przestrzegania przepisów Kodeksu Spółek Handlowych oraz rzetelności w przygotowaniu dokumentacji. Warto również skonsultować się z prawnikiem lub doradcą podatkowym, aby upewnić się, że wszystkie kroki zostały wykonane poprawnie. Po pomyślnej rejestracji, spółka z o.o. uzyskuje prawną tożsamość i jest gotowa do prowadzenia działalności na rynku.

Zobacz również

29.03.2024

Święta Wielkanocne

Z okazji Świąt Wielkanocnych pragniemy złożyć wszystkim naszym Klientom najserdeczniejsze życzenia. Niech ten wyjątkowy czas...

21.02.2024

Nowelizacja Kodeksu postępowania cywilnego w Polsce: przełom w procedurach sądowych

Z dniem 14 marca 2024 roku polski system prawny przeżył istotny moment za sprawą wejścia w życie nowelizacji Kodeksu...

31.01.2024

Cyberbezpieczeństwo w kontekście sztucznej inteligencji według NASK

Narodowe Centrum Cyberbezpieczeństwa (NASK) z dumą ogłasza wydanie publikacji zatytułowanej "Cyberbezpieczeństwo AI. AI w...

15.01.2024

Ulga podatkowa IP-BOX – innowacyjne wsparcie dla twórców wartości niematerialnej i prawnej

Współczesna gospodarka opiera się w dużej mierze na innowacjach oraz wartościach niematerialnych i prawnych. Uznając ten...

14.08.2023

Podatek od nieruchomości – zmiany skutkujące prawem do zwrotu podatku

Podatek za posiadanie nieruchomości jest częścią obciążeń publiczno-prawnych, które obejmują zarówno firmy, jak i...

14.12.2023

Program ESOP – instrument motywacyjny i retencyjny dla pracowników

Program ESOP, czyli Employee Stock Ownership Plan, to program udziałów pracowniczych, który umożliwia pracownikom...