ikona lokalizacji

(Twój StartUp) Aleja Tadeusza Rejtana 20A 35-310, Rzeszów, Polska

ikona telefonu

+48 607 140 440

ikona poczty email

biuro@whiteberg.pl

Ta strona korzysta z ciasteczek, aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie i akceptujesz politykę prywatności Whiteberg zrzeszającej adwokatów Rzeszów. Firma Whiteberg Obsługa prawna i podatkowa biznesu na stronie internetowej swojej kancelarii Rzeszów wykorzystuje ciasteczka, aby móc zapewnić użytkownikom lepsze doświadczenia poprzez dostosowanie zawartości strony do ich indywidualnych potrzeb oraz preferencji. Whiteberg Obsługa prawna i podatkowa Rzeszów skupia doświadczonych i wykwalifikowanych prawników Rzeszów, którzy udzielają kompleksowe wsparcie biznesom w obszarach, takich jak: prawo podatkowe, umowy Rzeszów, spółki Rzeszów, prawo IT, restrukturyzacja i upadłość, podatki Rzeszów i inne.

Prawo pracy – istotne zmiany dla pracodawców: koszty sądowe, delegowanie kierowców, przywrócenie do pracy

Opublikowano:

29 Sierpnia 2023r

Zmiany w zakresie zwolnienia od kosztów sądowych w sprawach pracowniczych

 

 

18 sierpnia 2023 roku Prezydent Andrzej Duda podpisał nowelizację ustawy dotyczącymi kosztów postępowania z zakresu prawa pracy. Zgodnie z wprowadzoną nowelizacją w sprawach pracowniczych będą co do zasady zwolnieni z obowiązku uiszczania opłat od pozwu. Oczywiście podkreślić należy, iż koszty procesu w przypadku przegranej nadal mogą spoczywać na pracownikach. Istnieje jednak pewne wyjątki od tego zwolnienia, takie jak opłata od apelacji w sytuacjach, gdzie wartość przedmiotu sporu przewyższa 50 000 złotych. W takich przypadkach, opłata będzie naliczana od kwoty powyżej tego limitu zgodnie z ogólnymi zasadami. Nowe przepisy rozpoczną obowiązywanie od 1 stycznia 2024 roku.

 

 

Zmiany w kodeksie postępowania cywilnego

 

16 sierpnia 2023 roku Prezydent Andrzej Duda podpisał ustawę, na mocy której zostały wprowadzone dwie istotne nowości w przepisach regulujących procesy cywilne w kontekście sporów pracowniczych. Główna zmiana odnosi okoliczności zwiększenia ochrony pracowników będących członkami związków zawodowych, kobiet w ciąży, pracowników na urlopie rodzicielskim. W sytuacji, gdy którykolwiek z nich będzie występował z roszczeniem o uznawanie wypowiedzenia umowy o pracę za bezskuteczne lub o przywrócenie do pracy, sąd na wniosek tej osoby na każdym etapie postępowania udzieli zabezpieczenia w ten sposób, iż zobowiąże pracodawcę do dalszego zatrudnienia takiego pracownika przez pracodawcę do zakończenia procesu sądowego.

 

Natomiast druga modyfikacja odnosi się wskazywania przez sąd powszechny, że w orzeczeniu uznającym nieważność wypowiedzenia umowy o pracę lub przywracającym pracownika do pracy, będzie on nakładał na pracodawcę obowiązek zatrudnienia pracownika do czasu prawomocnego zakończenia postępowania.

 

Powyższe przepisy wejdą w życie 22 września 2023 roku.

 

 

Delegowanie kierowców w transporcie drogowym

 

Przypomnieć również należy, że od 19 sierpnia 2023 r. obowiązuje nowelizacją ustawy z dnia 28 lipca 2023 r. o delegowaniu kierowców w transporcie drogowym. Nowelizacja koncentruje się na przewoźnikach drogowych, którzy mają swoją siedzibę w innym państwie i przekazują swoich kierowców tymczasowo do pracy w Polsce w kontekście realizacji usług transportu drogowego. Nowa regulacja precyzuje obowiązki przewoźników drogowych, niezależnie od tego, czy działają w państwie członkowskim Unii Europejskiej czy spoza niej. Zagadnienia te obejmują m.in. odpowiednie warunki pracy, proces zgłaszania delegacji kierowcy oraz zapewnienie mu odpowiednich dokumentów podczas pracy w Polsce.

 

Nowelizacja wskazuje, że kierowca, który prowadzi międzynarodowe przewozy, nie jest uznawany za podróżującego służbowo, co skutkuje brakiem prawa do diet i ryczałtów. Niemniej jednak, zgodnie z przepisami, pracodawca może odliczyć koszty związane z zatrudnieniem kierowcy od podstawy składek na ubezpieczenie społeczne, a część wynagrodzenia może być zwolniona od podatku PIT.

 

Dodatkowo, wynagrodzenie delegowanego kierowcy może być wypłacane w dwóch ratach stałych - pierwsza do 10. dnia następnego miesiąca, a druga po ustaleniu pełnej kwoty wynagrodzenia. W ramach przepisów wprowadzana jest także możliwość zakazu równoczesnego zatrudnienia lub stosunku pracy z innym pracodawcą/zatrudniającym, pod określonymi warunkami wskazanymi w ustawie.

Zobacz również

27.04.2025

Europejski Akt o Dostępności (EAA) – wyzwanie dla przedsiębiorców?

Europejski Akt o Dostępności (ang. European Accessibility Act, w skrócie EAA) to unijna dyrektywa...

22.04.2025

Niższe składki zdrowotne dla przedsiębiorców od 2026 roku – nowe zasady i skutki zmian

Sejm RP uchwalił ustawę obniżającą i upraszczającą zasady opłacania składki na ubezpieczenie zdrowotne dla osób...

05.11.2024

Nowe unijne przepisy (Travel Rule) dla przelewów i kryptowalut – omówienie najważniejszych zagadnień

Niedawno Unia Europejska przyjęła przepisy nakładające dodatkowe obowiązki na banki i firmy z branży kryptowalut. Chodzi o tzw....

17.09.2024

Nowa ustawa o postępowaniach zbiorowych w sprawach konsumenckich – kluczowe zmiany dla konsumentów

W środę, 24 lipca, Sejm przyjął nowelizację ustawy o dochodzeniu roszczeń w postępowaniu grupowym. To długo oczekiwane...

15.01.2024

Ulga podatkowa IP-BOX – innowacyjne wsparcie dla twórców wartości niematerialnej i prawnej

Współczesna gospodarka opiera się w dużej mierze na innowacjach oraz wartościach niematerialnych i prawnych. Uznając ten...

26.07.2023

Likwidacja użytkowania wieczystego. Prezydent podjął decyzję.

Nowa ustawa, podpisana przez Prezydenta Andrzeja Dudę, wprowadza zmiany dotyczące użytkowania wieczystego gruntów. W...