Whiteberg
ikona lokalizacji

(Twój StartUp) Aleja Tadeusza Rejtana 20A 35-310, Rzeszów, Polska

ikona telefonu

+48 607 140 440

ikona poczty email

biuro@whiteberg.pl

Ta strona korzysta z ciasteczek, aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie i akceptujesz politykę prywatności Whiteberg zrzeszającej adwokatów Rzeszów. Firma Whiteberg Obsługa prawna i podatkowa biznesu na stronie internetowej swojej kancelarii Rzeszów wykorzystuje ciasteczka, aby móc zapewnić użytkownikom lepsze doświadczenia poprzez dostosowanie zawartości strony do ich indywidualnych potrzeb oraz preferencji. Whiteberg Obsługa prawna i podatkowa Rzeszów skupia doświadczonych i wykwalifikowanych prawników Rzeszów, którzy udzielają kompleksowe wsparcie biznesom w obszarach, takich jak: prawo podatkowe, umowy Rzeszów, spółki Rzeszów, prawo IT, restrukturyzacja i upadłość, podatki Rzeszów i inne.

Nowelizacja przepisów dotyczących funkcjonowania spółek. Nowe możliwości reorganizacji przedsiębiorstw

Opublikowano:

4 Sierpnia 2023r

Zatwierdzona przez Senat nowelizacja kodeksu spółek handlowych otwiera kolejny rozdział w dostosowaniu polskiego prawa do dyrektyw 2019/1151 i 2019/2121.

 

Jedną z kluczowych zmian będzie wprowadzenie elastyczności dla spółek kapitałowych i komandytowo-akcyjnych w zakresie transgranicznego podziału i przekształceń. Obecnie kodeks spółek handlowych ogranicza możliwość takich działań jedynie do połączeń.

 

Transgraniczny podział będzie teraz możliwy poprzez przeniesienie majątku przedsiębiorstwa, które podzieli się na nowo utworzone spółki lub dołączy do istniejących. Podmioty już istniejące nie będą miały takiej możliwości. Natomiast przekształcenie transgraniczne umożliwi polskiej spółce przekształcenie się w zagraniczną, zachowującą formę wymienioną w załączniku 2 do dyrektywy 2017/1132, bez konieczności likwidacji przedsiębiorstwa.

 

Nowe prawo chroni interesy wierzycieli, wspólników i pracowników przedsiębiorstw uczestniczących w transgranicznych reorganizacjach. Dodatkowo, zwiększony zostanie zakres badań zgodności z przepisami w przypadku operacji transgranicznych.

 

W ramach krajowej reorganizacji, wprowadzony zostaje uproszczony tryb łączenia spółek, gdy jeden wspólnik posiada (pośrednio lub bezpośrednio) wszystkie udziały lub akcje łączonych spółek lub wspólnicy posiadają udziały lub akcje we wszystkich łączących się przedsiębiorstwach w tej samej proporcji. Ustawa daje także spółkom komandytowo-akcyjnym pełną zdolność łączeniową i podziałową.

 

Większość przepisów ma wejść w życie 15 września 2023 r.

Zobacz również

01.08.2023

Podatek minimalny CIT – prace nad ustawą

Forum Organizacji Współpracy Gospodarczej i Rozwoju (OECD) prowadzi prace nad tzw. Filarem II BEPS 2.0, który...

31.05.2023

e-US – nowe regulacje dotyczące elektronicznego Urzędu Skarbowego

Ministerstwo Finansów opracowało nowe rozporządzenie odnoszące się do zasad korzystania z e-Urzędu Skarbowego...