Nowelizacja przepisów dotyczących funkcjonowania spółek. Nowe możliwości reorganizacji przedsiębiorstw
Opublikowano:
4 Sierpnia 2023r
Zatwierdzona przez Senat nowelizacja kodeksu spółek handlowych otwiera kolejny rozdział w dostosowaniu polskiego prawa do dyrektyw 2019/1151 i 2019/2121.
Jedną z kluczowych zmian będzie wprowadzenie elastyczności dla spółek kapitałowych i komandytowo-akcyjnych w zakresie transgranicznego podziału i przekształceń. Obecnie kodeks spółek handlowych ogranicza możliwość takich działań jedynie do połączeń.
Transgraniczny podział będzie teraz możliwy poprzez przeniesienie majątku przedsiębiorstwa, które podzieli się na nowo utworzone spółki lub dołączy do istniejących. Podmioty już istniejące nie będą miały takiej możliwości. Natomiast przekształcenie transgraniczne umożliwi polskiej spółce przekształcenie się w zagraniczną, zachowującą formę wymienioną w załączniku 2 do dyrektywy 2017/1132, bez konieczności likwidacji przedsiębiorstwa.
Nowe prawo chroni interesy wierzycieli, wspólników i pracowników przedsiębiorstw uczestniczących w transgranicznych reorganizacjach. Dodatkowo, zwiększony zostanie zakres badań zgodności z przepisami w przypadku operacji transgranicznych.
W ramach krajowej reorganizacji, wprowadzony zostaje uproszczony tryb łączenia spółek, gdy jeden wspólnik posiada (pośrednio lub bezpośrednio) wszystkie udziały lub akcje łączonych spółek lub wspólnicy posiadają udziały lub akcje we wszystkich łączących się przedsiębiorstwach w tej samej proporcji. Ustawa daje także spółkom komandytowo-akcyjnym pełną zdolność łączeniową i podziałową.
Większość przepisów ma wejść w życie 15 września 2023 r.
Zobacz również
27.04.2025
Europejski Akt o Dostępności (EAA) – wyzwanie dla przedsiębiorców?
Europejski Akt o Dostępności (ang. European Accessibility Act, w skrócie EAA) to unijna dyrektywa...
22.04.2025
Niższe składki zdrowotne dla przedsiębiorców od 2026 roku – nowe zasady i skutki zmian
Sejm RP uchwalił ustawę obniżającą i upraszczającą zasady opłacania składki na ubezpieczenie zdrowotne dla osób...
05.11.2024
Nowe unijne przepisy (Travel Rule) dla przelewów i kryptowalut – omówienie najważniejszych zagadnień
Niedawno Unia Europejska przyjęła przepisy nakładające dodatkowe obowiązki na banki i firmy z branży kryptowalut. Chodzi o tzw....
17.09.2024
Nowa ustawa o postępowaniach zbiorowych w sprawach konsumenckich – kluczowe zmiany dla konsumentów
W środę, 24 lipca, Sejm przyjął nowelizację ustawy o dochodzeniu roszczeń w postępowaniu grupowym. To długo oczekiwane...
25.04.2023
Cyberbezpieczeństwo – nowe obowiązki prawne
Już niebawem nowa dyrektywa NIS 2 dotycząca cyberbezpieczeństwa zastąpi obecnie obowiązującą dyrektywę NIS, a także wprowadzi...
08.08.2023
Dyrektywa Omnibus – nowe wytyczne ze strony UOKiK
Decyzja Prezesa Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów o udostępnieniu dodatkowych wyjaśnień dotyczących tzw. cen...