ikona lokalizacji

(Twój StartUp) Aleja Tadeusza Rejtana 20A 35-310, Rzeszów, Polska

ikona telefonu

+48 607 140 440

ikona poczty email

biuro@whiteberg.pl

Ta strona korzysta z ciasteczek, aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie i akceptujesz politykę prywatności Whiteberg zrzeszającej adwokatów Rzeszów. Firma Whiteberg Obsługa prawna i podatkowa biznesu na stronie internetowej swojej kancelarii Rzeszów wykorzystuje ciasteczka, aby móc zapewnić użytkownikom lepsze doświadczenia poprzez dostosowanie zawartości strony do ich indywidualnych potrzeb oraz preferencji. Whiteberg Obsługa prawna i podatkowa Rzeszów skupia doświadczonych i wykwalifikowanych prawników Rzeszów, którzy udzielają kompleksowe wsparcie biznesom w obszarach, takich jak: prawo podatkowe, umowy Rzeszów, spółki Rzeszów, prawo IT, restrukturyzacja i upadłość, podatki Rzeszów i inne.

Markets in Crypto Assets (MiCA) – nowe oblicze kryptoaktywów

Opublikowano:

3 Maja 2023r

Parlament Europejski ostatecznie przegłosował Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady w sprawie rynków kryptoaktywów i zmieniające dyrektywę (UE) 2019/1937 („MiCA”). MiCA stanowi część pakietu dotyczącego finansów cyfrowych, czyli pakietu środków umożliwiających i wspierających wykorzystanie potencjału finansów cyfrowych w zakresie innowacyjności i konkurencji przy jednoczesnym ograniczeniu ryzyka.

 

Jest on zgodny z priorytetami Komisji dotyczącymi rozwinięcia Europy na miarę ery cyfrowej i zbudowania gospodarki gotowej na przyszłość, która będzie przynosić korzyści obywatelom. Pakiet dotyczący finansów cyfrowych obejmuje nową strategię w zakresie finansów cyfrowych dla unijnego sektora finansowego, której celem jest zapewnienie, aby UE była przygotowana na rewolucję cyfrową i przewodziła jej wraz z innowacyjnymi przedsiębiorstwami europejskimi, zapewniając konsumentom i przedsiębiorstwom w Europie dostęp do korzyści wynikających z finansów cyfrowych.

 

Nowe przepisy w zakresie MICA będą obowiązywać stopniowo, począwszy przepisy wejdą w życie od lipca 2024 roku.

 

Czego dotyczy MiCA?

W ramach MiCA zaistnieje obowiązek uzyskania zezwolenia w zakresie prowadzenia działalności przez dostawców usług obejmujących kryptoaktywa. Z kolei giełdy prowadzące obrót kryptoaktywami, takimi jak bitcoin, tokeny NFT, czy stablecoiny, zobowiązane będą prowadzić monitoring wszystkich transakcji. Ten zabieg ma na celu ochronę porządku publicznego i przeciwdziałanie praniu pieniędzy, finansowaniu terroryzmy oraz popełniania innych przestęp, gdzie kryptoaktywa stanowią ich element. Zatem niniejszy obowiązek będzie skutkował tym, że giełdy kryptoaktywów będą zobowiązane ustalić tożsamość nadawcy i adresata transakcji, z zastrzeżeniem, że będzie to dotyczyć wymiany walut FIAT na kryptoaktywa i odwrotnie.

 

Utworzony zostanie również publiczny rejestr działalności obejmującej kryptoaktywa wskazujące na wysokie ryzyko prania pieniędzy lub finansowania przestępczości. Co więcej Europejski Urząd Nadzoru Giełd i Papierów Wartościowych (ESMA) oraz Europejski Urząd Nadzoru Bankowego (EBA) będą weryfikować rynek kryptoaktywów wraz z prawem do interwencji na nim.

 

MiCA wpłynie również na projekty ICO (initial coin offering). Podmioty odpowiedzialne za ICO będą zobowiązane do opublikowania tzw. whitepaperu, czyli białej księgi, prospektu emisyjnego, gdzie zawarte zostaną informacje dotyczące projektu realizowanego w ramach ICO, a także prawa i obowiązki stron oraz inne elementy wymagane prawem. Również publikacja i zmiany whitepaperu będą wymagały podjęcia dodatkowych działań, w tym będzie musiał on być przekazany do właściwych organów nadzoru co najmniej 20 dni przed pierwszą emisją. Oczywiście będą pewne wyłączenia w zakresie obowiązku jego sporządzenia.

 

Sankcje w ramach MiCA

MiCA przewiduje także liczne sankcje za naruszenie przepisów prawa. Skłonią one zapewne różne podmioty na rynku, to wdrożenia odpowiedziach działań, aby zapewnić zgodność z nowymi regulacjami.

 

Zobacz również

17.09.2024

Nowa ustawa o postępowaniach zbiorowych w sprawach konsumenckich – kluczowe zmiany dla konsumentów

W środę, 24 lipca, Sejm przyjął nowelizację ustawy o dochodzeniu roszczeń w postępowaniu grupowym. To długo oczekiwane...

01.08.2024

Trybunał Konstytucyjny: Raporty MDR niezgodne z Konstytucją RP

Trybunał Konstytucyjny w Polsce wydał jedno z najbardziej kontrowersyjnych orzeczeń dotyczących tzw. raportów MDR...

15.04.2024

Wejście w życie AI Act: Nowa Era Regulacji Sztucznej Inteligencji w Unii Europejskiej

W lipcu 2024 roku wjedzie w życie jedno z najważniejszych rozporządzeń regulujących rozwój i zastosowanie sztucznej...

29.03.2024

Święta Wielkanocne

Z okazji Świąt Wielkanocnych pragniemy złożyć wszystkim naszym Klientom najserdeczniejsze życzenia. Niech ten wyjątkowy czas...

18.11.2022

Spółki akcyjne z obowiązkiem ujawniania informacji o finansach na stronie internetowej

Każda spółka akcyjna będzie musiała posiadać własną stronę internetową – bez względu czy jest spółką...

27.04.2023

Zmiany prawne w kodeksie pracy 2023r. – nowe wyzwania pracodawców

Rok 2023 wnosi do kodeksu pracy wiele nowych zmian. Wiele zmian, jak np. te dotyczące urlopów, wynika z konieczności...