Whiteberg
ikona lokalizacji

(Twój StartUp) Aleja Tadeusza Rejtana 20A 35-310, Rzeszów, Polska

ikona telefonu

+48 607 140 440

ikona poczty email

biuro@whiteberg.pl

Ta strona korzysta z ciasteczek, aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie i akceptujesz politykę prywatności Whiteberg zrzeszającej adwokatów Rzeszów. Firma Whiteberg Obsługa prawna i podatkowa biznesu na stronie internetowej swojej kancelarii Rzeszów wykorzystuje ciasteczka, aby móc zapewnić użytkownikom lepsze doświadczenia poprzez dostosowanie zawartości strony do ich indywidualnych potrzeb oraz preferencji. Whiteberg Obsługa prawna i podatkowa Rzeszów skupia doświadczonych i wykwalifikowanych prawników Rzeszów, którzy udzielają kompleksowe wsparcie biznesom w obszarach, takich jak: prawo podatkowe, umowy Rzeszów, spółki Rzeszów, prawo IT, restrukturyzacja i upadłość, podatki Rzeszów i inne.

Likwidacja użytkowania wieczystego. Prezydent podjął decyzję.

Opublikowano:

26 Lipca 2023r

Nowa ustawa, podpisana przez Prezydenta Andrzeja Dudę, wprowadza zmiany dotyczące użytkowania wieczystego gruntów. W ramach tych przepisów, spółdzielnie mieszkaniowe, firmy oraz osoby fizyczne będą miały możliwość wykupu gruntów, które były wcześniej objęte użytkowaniem wieczystym. Chodzi tu o działki, które dotychczas nie zostały uwłaszczone na podstawie prawa ani decyzji administracyjnych.

 

Jedną z kluczowych zmian jest również zniesienie podatku od czynności cywilnoprawnych (PCC) przy zakupie pierwszego mieszkania na rynku wtórnym.

 

 

Społeczne Agencje Najmu

 

Nowelizacja ustawy przewiduje także przyspieszenie rozwoju społecznych agencji najmu (SAN). Obejmuje ona zmiany w ustawach dotyczących samorządu gminnego, form rozwoju mieszkalnictwa, gospodarki nieruchomościami oraz podatku od czynności cywilnoprawnych. Dzięki tym zmianom, firmy, osoby fizyczne i spółdzielnie mieszkaniowe będą mogły nabywać na własność grunty, które wcześniej były objęte użytkowaniem wieczystym.

 

Podkreślono, że celem nowych przepisów jest umożliwienie nabycia prawa własności użytkownikom wieczystym gruntów, które do tej pory nie zostały uwłaszczone na podstawie prawa lub decyzji administracyjnych.

 

W nowej regulacji określono, że cena nieruchomości, którą nabywa użytkownik wieczysty będący przedsiębiorcą, będzie ustalana na co najmniej 20-krotność dotychczasowej rocznej opłaty za użytkowanie wieczyste. Natomiast w przypadku, gdy nieruchomość nie jest wykorzystywana do działalności gospodarczej, cena będzie wynosiła 20-krotność dotychczasowej opłaty.

 

Przewidziano również, że w ciągu roku od wejścia w życie ustawy, użytkownik wieczysty nieruchomości będzie mógł wystąpić z żądaniem jej sprzedaży na jego rzecz. Z roszczenia wyłączono jednak niektóre grunty, np. te, którym użytkowanie wieczyste zostało ustanowione po 31 grudnia 1997 r., a także grunty należące do Skarbu Państwa i powierzone różnym instytucjom.

 

Co więcej, nowelizacja przewiduje także zmiany w zakresie podatku od czynności cywilnoprawnych. Według nowych przepisów, PCC w wysokości 6 proc. obejmie zakup co najmniej sześciu mieszkań w jednej inwestycji, natomiast nabycie pierwszego mieszkania będzie zwolnione z tego podatku.

 

 

Katalog podmiotów będących Społecznymi Agencjami Najmu

 

Nowa regulacja umożliwi także rozwój społecznych agencji najmu (SAN), które stanowią pośrednika między właścicielami mieszkań do wynajęcia a osobami, które nie mogą pozwolić sobie na wynajem na rynkowych warunkach. Zwiększono katalog podmiotów, które mogą prowadzić SAN-y, obejmując wszystkie podmioty wymienione w ustawie o pożytku publicznym. Co więcej, takie agencje będą mogły dzierżawić budynki niemieszkalne w celu ich przekształcenia na lokale mieszkalne lub budynki jednorodzinne. Przewidziane jest również finansowe wsparcie dla SAN-ów z Funduszu Dopłat w BGK.

 

Większość zmian wejdzie w życie 30 dni od dnia ogłoszenia ustawy. Z kolei przepisy dotyczące wyższego PCC przy zakupie co najmniej sześciu mieszkań w jednej inwestycji będą obowiązywać od 1 stycznia 2024 r.

Zobacz również

21.07.2023

Podwyżka płacy minimalnej od lipca 2023 – korzyść dla pracowników i obciążenie dla przedsiębiorców

Minimalne wynagrodzenie stale rośnie z każdym rokiem, a nawet miesiącem. Już 1 lipca 2023 roku nastąpi kolejna rekordowa...

10.05.2023

Dyrektywa Omnibus – wytyczne Prezesa UOKiK o tym jak prezentować i obliczać obniżki cen

W związku z pojawiającymi się wątpliwościami w zakresie prezentowania obniżki cenowej, 8 maja 2023 roku Urząd Ochrony...