ikona lokalizacji

(Twój StartUp) Aleja Tadeusza Rejtana 20A 35-310, Rzeszów, Polska

ikona telefonu

+48 607 140 440

ikona poczty email

biuro@whiteberg.pl

Ta strona korzysta z ciasteczek, aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie i akceptujesz politykę prywatności Whiteberg zrzeszającej adwokatów Rzeszów. Firma Whiteberg Obsługa prawna i podatkowa biznesu na stronie internetowej swojej kancelarii Rzeszów wykorzystuje ciasteczka, aby móc zapewnić użytkownikom lepsze doświadczenia poprzez dostosowanie zawartości strony do ich indywidualnych potrzeb oraz preferencji. Whiteberg Obsługa prawna i podatkowa Rzeszów skupia doświadczonych i wykwalifikowanych prawników Rzeszów, którzy udzielają kompleksowe wsparcie biznesom w obszarach, takich jak: prawo podatkowe, umowy Rzeszów, spółki Rzeszów, prawo IT, restrukturyzacja i upadłość, podatki Rzeszów i inne.

Dyrektywa Omnibus – nowe wytyczne ze strony UOKiK

Opublikowano:

8 Sierpnia 2023r

Decyzja Prezesa Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów o udostępnieniu dodatkowych wyjaśnień dotyczących tzw. cen omnibusowych jest wyrazem tego, że wprowadzone na początku bieżącego roku przepisy wciąż budzą pytania wśród przedsiębiorców. W niniejszym artykule analizujemy wskazówki, jakie udzielił Prezes UOKiK w kontekście sytuacji, gdy konieczne jest ujawnienie najniższej ceny obowiązującej w ciągu 30 dni przed planowaną obniżką, oraz zakres podmiotów zobowiązanych do tego typu informacji.

 

Dyrektywa Omnibus weszła w życie 1 stycznia 2023 roku i okazała się małą rewolucją dla biznesów e-commerce. Jednym z postanowień jest obowiązek informowania konsumentów o najniższej cenie obowiązującej przed zaplanowaną obniżką, z minimum 30-dniowym wyprzedzeniem. Adaptacja nowych regulacji budzi wiele trudności dla przedsiębiorców. Ich niepewność co do interpretacji tych zasad skutkuje niedoskonałościami w realizacji przewidzianych ustawowo obowiązków, a to potwierdza seria dotychczasowych kontroli przeprowadzonych przez Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów (UOKiK) we współpracy z Inspekcją Handlową.

 

Prezes UOKiK dostrzegł wyżej wspomniany problem i w wydanym 8 maja 2023 roku obszernym opracowaniu stara się odpowiedzieć na liczne wątpliwości przedsiębiorców oraz rozwiewa kluczowe kwestie dotyczące interpretacji nowych regulacji. W dokumencie ten organ korzysta z różnorodnych przykładów, biorąc przy tym pod uwagę specyfikę branż oraz różne rodzaje rabatów. Wyjaśnienia z maja stanowią kontynuację wcześniejszych wytycznych z stycznia 2023 roku, lecz znacząco koncentrują się na dotychczas pomijanych kwestiach i problemach.

 

Należy podkreślić, że wyjaśnienia Prezesa UOKiK nie mają mocy wiążącej, lecz pełnią istotną funkcję jako wskazówka interpretacyjna, pomocna w zrozumieniu oraz stosowaniu nowych regulacji. Niemniej, biorąc skomplikowanie niniejszej materii dobrze jest przeanalizować ją z kancelarią prawną, w której prawnicy (adwokaci, radcowie prawni, doradcy podatkowi) pomogą odpowiedzieć na wszelkie pytania i rozwiać wątpliwości natury prawnej.

 

 

Kto jest objęty obowiązkiem – dyrektywa Omnibus?

 

Przedsiębiorcy, którzy zawierają transakcje z konsumentami oraz klientami detalicznymi (np. z jednoosobowymi działalnościami gospodarczymi), mają obowiązek informowania o najniższej cenie obowiązującej w ciągu 30 dni przed planowaną obniżką.

 

Powyższy obowiązek obejmuje również platformy handlowe i porównywarki cenowe, gdyż – wedle opinii Prezesa UOKiK – przez miejsce sprzedaży należy rozumieć nie tylko fizyczne lokale, ale także do przestrzeni internetowej, takiej jak sklepy internetowe oraz platformy handlowe/porównywarki cenowe. To jednak pod warunkiem, że te platformy udostępniają narzędzia pozwalające sprzedawcom prezentować obniżki. W tym przypadku nie ma znaczenia, czy platforma jest stroną zawieranych umów.

 

Prezes UOKiK zwraca uwagę na obowiązek przestrzegania nowych przepisów przez przedsiębiorców działających także w ramach sieci franczyzowych. Chociaż to zarządzające sieciami podmioty są odpowiedzialne za model komunikacji marketingowej, to poszczególni przedsiębiorcy w ramach tych sieci mają obowiązek poprawnego informowania o obniżonych cenach.

 

 

Kiedy obowiązek się pojawia - Omnibus?

 

Obowiązek poinformowania o najniższej cenie z 30 dni przed obniżką występuje tylko wtedy, gdy obniżka zostanie oficjalnie ogłoszona. Z kolei obniżenie ceny, które nie przyciąga uwagi konsumentów (na przykład jeśli przedstawiona jest tylko jedna cena), nie generuje dodatkowych obowiązków informacyjnych dla przedsiębiorców.

 

Umieszczanie znaku "%" nie wymaga podawania najniższej ceny z 30 dni przed obniżką, jeśli przedsiębiorca używa go tylko w celu zachęcenia klienta do wejścia do sklepu lub na stronę internetową, bez wskazywania na określone produkty objęte procentową obniżką.

 

Jednakże, jeśli promocja odnosi się określonego towaru, to zawsze powinna być podana cena sprzedaży oraz najniższa cena z 30 dni przed obniżką, gdy promocja jest prezentowana (na przykład w reklamie, wynikach wyszukiwania, na stronie produktu).

 

 

Kody rabatowe i programy lojalnościowe

Umieszczenie kodów rabatowych na stronie internetowej wskazuje na obowiązek informowania o obniżeniu ceny. Jeśli taki kod sugeruje obniżkę ceny towaru lub usługi, przedsiębiorca musi wskazać również najniższą cenę z 30 dni przed obniżką, zwłaszcza jeśli kod jest używany podczas procesu zakupowego.

Prezes UOKiK podkreśla, że wydane wyjaśnienia są ważnym narzędziem interpretacyjnym dla nowych przepisów. Mają one pomóc w zrozumieniu i stosowaniu regulacji, aby klienci otrzymywali klarowne, rzetelne i zrozumiałe informacje o najniższych cenach sprzed 30 dni przed ob.

 

 

Niesprecyzowane komunikaty marketingowe

 

Warto zaznaczyć, że ogólne oświadczenia marketingowe typu "najlepsze ceny", "najniższe ceny", "hit cenowy", "dobra cena", "atrakcyjna cena" (lub podobne) nie są uważane za informacje o obniżce ceny, o ile nie sugerują obniżki cen. W takim przypadku nie jest konieczne podawanie najniższej ceny sprzed 30 dni przed obniżką.

 

Pomimo, że powyższe ilustruje wyłącznie część wytycznych ze strony Prezesa UOKiK, to potwierdza ono jak zawiłą jest materia związana z dyrektywą Omnibus.

 

Zachęcamy Państwa do kontaktów z naszą kancelarią prawną w Rzeszowie, gdzie doświadczeni adwokaci i radcowie prawni z Rzeszowa z przyjemnością wesprą Państwa w powyższej tematyce, zwłaszcza w zakresie prawa IT i nowych technologii.

Zobacz również

29.03.2024

Święta Wielkanocne

Z okazji Świąt Wielkanocnych pragniemy złożyć wszystkim naszym Klientom najserdeczniejsze życzenia. Niech ten wyjątkowy czas...

21.02.2024

Nowelizacja Kodeksu postępowania cywilnego w Polsce: przełom w procedurach sądowych

Z dniem 14 marca 2024 roku polski system prawny przeżył istotny moment za sprawą wejścia w życie nowelizacji Kodeksu...

31.01.2024

Cyberbezpieczeństwo w kontekście sztucznej inteligencji według NASK

Narodowe Centrum Cyberbezpieczeństwa (NASK) z dumą ogłasza wydanie publikacji zatytułowanej "Cyberbezpieczeństwo AI. AI w...

15.01.2024

Ulga podatkowa IP-BOX – innowacyjne wsparcie dla twórców wartości niematerialnej i prawnej

Współczesna gospodarka opiera się w dużej mierze na innowacjach oraz wartościach niematerialnych i prawnych. Uznając ten...

29.03.2024

Święta Wielkanocne

Z okazji Świąt Wielkanocnych pragniemy złożyć wszystkim naszym Klientom najserdeczniejsze życzenia. Niech ten wyjątkowy czas...

23.06.2023

Pakiet SLIM VAT 3 z akceptacją Prezydenta RP

Kancelaria Prezydenta RP poinformowała publicznie, iż Prezydent Andrzej Duda podpisał w dniu 1 czerwca 2023 roku pakiet...