ikona lokalizacji

(Twój StartUp) Aleja Tadeusza Rejtana 20A 35-310, Rzeszów, Polska

ikona telefonu

+48 607 140 440

ikona poczty email

biuro@whiteberg.pl

Ta strona korzysta z ciasteczek, aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie i akceptujesz politykę prywatności Whiteberg zrzeszającej adwokatów Rzeszów. Firma Whiteberg Obsługa prawna i podatkowa biznesu na stronie internetowej swojej kancelarii Rzeszów wykorzystuje ciasteczka, aby móc zapewnić użytkownikom lepsze doświadczenia poprzez dostosowanie zawartości strony do ich indywidualnych potrzeb oraz preferencji. Whiteberg Obsługa prawna i podatkowa Rzeszów skupia doświadczonych i wykwalifikowanych prawników Rzeszów, którzy udzielają kompleksowe wsparcie biznesom w obszarach, takich jak: prawo podatkowe, umowy Rzeszów, spółki Rzeszów, prawo IT, restrukturyzacja i upadłość, podatki Rzeszów i inne.

Cyberbezpieczeństwo w kontekście sztucznej inteligencji według NASK

Opublikowano:

3 Listopada 2023r

Narodowe Centrum Cyberbezpieczeństwa (NASK) z dumą ogłasza wydanie publikacji zatytułowanej "Cyberbezpieczeństwo AI. AI w cyberbezpieczeństwie". Niniejsza praca poświęcona jest aspektom bezpieczeństwa w dziedzinie sztucznej inteligencji. Dokument stanowi wszechstronne omówienie kwestii związanych z cyberbezpieczeństwem w kontekście wykorzystania rozwiązań opartych na sztucznej inteligencji oraz możliwości zastosowania tej technologii w przeciwdziałaniu zagrożeniom.

 

NASK wskazuje, iż choć sztuczna inteligencja może pełnić rolę narzędzia zabezpieczającego cyberbezpieczeństwo, to jednocześnie może być wykorzystywana w celach ataków na integralność danych, dlatego też należy zadbać o jej odpowiednią ochronę. Systemy operujące na bazie sztucznej inteligencji powinny być wzbogacone o dodatkowe środki bezpieczeństwa, zapewniające skuteczną ochronę przed specyficznymi zagrożeniami. Kolejnym zagadnieniem podkreślonym w publikacji jest konieczność przezwyciężenia niepewności związanej z procesem uczenia maszynowego algorytmów. Organizacje korzystające z tej technologii nie będą w stanie właściwie reagować na potencjalne zagrożenia związanego z jej zastosowaniem, jeśli nie dokonają gruntownej analizy działania tych algorytmów, w celu zrozumienia podstaw podejmowanych przez sztuczną inteligencję decyzji.

 

Autorzy publikacji podkreślają, że systemy cyberbezpieczeństwa nie mogą całkowicie polegać na rozwiązaniach opartych na sztucznej inteligencji. Zważywszy na coraz bardziej powszechne i różnorodne ataki na te systemy, należy rozważać uzupełniające strategie obronne. Ponadto, istotnym aspektem jest etyczne wykorzystanie rozwiązań opartych na sztucznej inteligencji, które nie powinno prowadzić do naruszenia praw jednostek. W kontekście tego zagadnienia, jako przykład, zostaje przedstawiona sytuacja, w której system oparty na sztucznej inteligencji odmówił dostępu na koncert bożonarodzeniowy prawniczce z kancelarii prawnej reprezentującej stronę w postępowaniu przeciwko właścicielowi sali koncertowej.

 

Równie ważne jest rozważenie kwestii weryfikacji wiarygodności algorytmów sztucznej inteligencji. Autorzy publikacji zwracają uwagę, że konieczne jest dokładne zrozumienie procesu uczenia maszynowego, aby uniknąć takich problemów, jak nadmierne dopasowanie (przeuczenie) czy wprowadzenie danych do bazy danych o zbyt niskim znaczeniu, co mogłoby zakłócić proces decyzyjny. Istotnym elementem jest również ocena "sprawiedliwości algorytmu", polegająca na weryfikacji, czy dane treningowe nie zawierają uprzedzeń i stereotypów, czy uwzględniają różnice charakterystyczne dla różnych grup danych, czy model jest stosowany zgodnie z zamierzonym celem itp. Niedoskonałości w tym obszarze mogą prowadzić do stronniczych decyzji podejmowanych przez systemy oparte na sztucznej inteligencji, co wpływa na ich wiarygodność.

 

Zachęcamy do zapoznania się z pełnym tekstem publikacji NASK, który dostępny jest pod poniższym linkiem.

Zobacz również

03.11.2023

Cyberbezpieczeństwo w kontekście sztucznej inteligencji według NASK

Narodowe Centrum Cyberbezpieczeństwa (NASK) z dumą ogłasza wydanie publikacji zatytułowanej "Cyberbezpieczeństwo AI. AI w...

19.10.2023

E-Doręczenia – zmiany w prawie

W niedługim okresie będzie miała miejsca nowelizacja przepisów, które dotkną przedsiębiorców, w tym...

06.10.2023

Obrót ziemią rolną - zmiany w prawie

Transakcje z prywatną ziemią rolną zostaną uproszczone, podlegając nowym uregulowaniom prawnym. Dodatkowo, przepisy regulujące...

29.09.2023

Rejestracja spółki z ograniczoną odpowiedzialnością (sp. z o.o.)

Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością (sp. z o.o.) to jedna z najpopularniejszych form prowadzenia działalności...

25.05.2023

Fundusz MŚP – dotacje do praw ochronnych

Ważnym przypomnienia jest, że aktualnie cały czas trwa nabór wniosków w ramach tegorocznych edycji programu SME...

18.11.2022

Spółki akcyjne z obowiązkiem ujawniania informacji o finansach na stronie internetowej

Każda spółka akcyjna będzie musiała posiadać własną stronę internetową – bez względu czy jest spółką...